Filtry, wężownice i żebra klimatyzatora wymagają regularnej konserwacji, aby jednostka działała efektywnie i wydajnie przez lata użytkowania. Zaniedbanie niezbędnej konserwacji zapewnia spadek wydajności klimatyzacji, podczas gdy zużycie energii stale rośnie. Nasz serwis klimatyzacji mazowieckie pomoże Ci poprawić komfort i wydajność Twojej klimatyzacji, a także sprawi, że jej żywotność będzie znacznie dłuższa!
Najważniejszym zadaniem konserwacyjnym, które zapewni wydajność klimatyzacji, jest rutynowa wymiana lub czyszczenie jego filtrów. Zatkane, brudne filtry blokują swobodny przepływ powietrza i znacznie ograniczają wydajność systemu. Z tego powodu powietrze omijające filtr może przenosić zanieczyszczenia bezpośrednio do wężownicy parownika i osłabiać zdolność pochłaniania ciepła przez wymiennik. Wymiana brudnego, zatkanego filtra na czysty może obniżyć zużycie energii przez klimatyzator o 5% do nawet 15% przy jednoczesnym wzroście wydajności. By zrobić to skutecznie, wybierz dobry i renomowany serwis klimatyzacji mazowieckie, taki jak nasz. W przypadku klimatyzatorów centralnych filtry są zwykle umieszczane gdzieś na długości kanału powrotnego. Typowe umiejscowienie filtrów to zazwyczaj ściany, sufity, piece lub sam klimatyzator. Klimatyzacje pokojowe mają filtr zamontowany w kratce skierowanej w stronę pomieszczenia. Niektóre typy filtrów są wielokrotnego użytku, inne zaś należy wymienić. Są dostępne w różnych typach i wydajnościach. Zamów usługi oferowane przez nasz serwis klimatyzacji mazowieckie i wyczyść lub wymień filtr lub filtry układu klimatyzacji co miesiąc lub dwa w sezonie chłodzenia. Filtry mogą wymagać częstszej uwagi, jeśli klimatyzator jest w ciągłym użyciu, jest narażony na zapylenie lub w domu znajdują się zwierzęta futerkowe.

Jak zamontować klimatyzację?

Po zakupie i dostarczeniu nowego klimatyzatora nadszedł czas na instalację. W tym momencie musisz zdecydować, gdzie go zainstalować, rozpocząć proces montażu i dodać czynnik chłodniczy. Poniżej znajdziesz kolejne kroki, w jaki sposób to zrobić. Oczywiście centralna jednostka klimatyzacyjna powinna być zainstalowana na zewnątrz, a następnie podłączona do przewodów w domu. Ale są dwie możliwości podczas instalacji nowego systemu. Możesz wylać betonową podkładkę, aby położyć na niej jednostkę, lub możesz zainstalować jednostkę na dachu. Gdziekolwiek zdecydujesz się umieścić centralną jednostkę, musi mieć ona odpowiedni przepływ powietrza, znajdować się na uboczu, aby nie generować nadmiernego hałasu, ale także być łatwo dostępna w przypadku konserwacji. Rzecz jasna, powinna również umożliwiać prawidłowe ustawienie i podłączenie urządzenia. Nawet jeśli w Twoim domu są już istniejące kanały klimatyzacyjne, które obsługują nowy klimatyzator, ważne jest, aby sprawdzić, czy są one odpowiednio uszczelnione. W końcu chłodne powietrze uciekające z kanałów oznacza mniej świeżego powietrza docierającego do domu, a także – co gorsza – wyższe koszty energii! Kanały nie mogą być również wygięte, ponieważ może to wpłynąć na wydajność systemu. Sprawdzenie kanałów może się odbyć przez wejście do piwnicy pod domem lub nawet usunięcie podłogi w celu sprawdzenia, czy wszystko jest prawidłowo podłączone.

W jaki sposób dbać o klimatyzację?

Wężownica parownika i skraplacza klimatyzatora zbierają brud przez lata użytkowania. Czysty filtr zapobiega szybkiemu zabrudzeniu wężownicy, jednak z czasem nadal będzie ona gromadzić brud. Ogranicza on przepływ powietrza i izoluje cewkę, zmniejszając jej zdolność do pochłaniania ciepła. Aby uniknąć tego problemu, należy co roku sprawdzać wężownicę parownika i czyścić ją w razie potrzeby. Najlepiej zlecić to specjalistom, takim jak serwis klimatyzacji mazowieckie. Wężownice skraplacza zewnętrznego mogą również ulec silnemu zabrudzeniu, jeśli otoczenie jest zakurzone lub jeśli w pobliżu znajdują się liście. Można w łatwy sposób sprawdzić, czy na jej żebrach zbiera się brud – wystarczy zajrzeć do środka. Należy zminimalizować gromadzenie się zanieczyszczeń w pobliżu jednostki skraplacza. Otwory wentylacyjne Twojej suszarki i opadające liście są potencjalnymi źródłami. Czyszczenie obszaru wokół wężownicy, usuwanie wszelkich zanieczyszczeń i przycinanie listowia z tyłu umożliwia odpowiedni przepływ powietrza wokół skraplacza. Aluminiowe żebra na wężownicach parownika i skraplacza mogą łatwo się wygiąć, a tym samym blokować przepływ powietrza przez wężownicę. Hurtownicy specjalne narzędzia, które przywracają je do prawie pierwotnego stanu. Od czasu do czasu przepuszczaj sztywny drut przez kanały odpływowe urządzenia. Zatkane kanały uniemożliwiają urządzeniu ograniczenie wilgotności, a wynikający z tego nadmiar wilgoci może spowodować odbarwienie ścian lub dywanu. Na początku każdego sezonu chłodniczego należy sprawdzić uszczelkę między klimatyzatorem a ramą okienną, aby upewnić się, że styka się z metalową obudową urządzenia. Wilgoć może uszkodzić tę uszczelkę, umożliwiając ucieczkę chłodnego powietrza z domu.
Zimą zakryj klimatyzator w pomieszczeniu lub wyjmij go i przechowuj. Przykrycie jednostki zewnętrznej centralnego klimatyzatora ochroni ją przed mrozem i zanieczyszczeniami.

Kiedy warto zatrudnić specjalistę?

Gdy klimatyzator wymaga czegoś więcej niż zwykłej konserwacji, zatrudnij profesjonalnego technika serwisowego, takich jak serwis klimatyzacji mazowieckie. Dobrze wyszkolony technik znajdzie i naprawi problemy w systemie klimatyzacji. Jakie usługi może Ci zaoferować technik?

– Sprawdzi odpowiednią ilość czynnika chłodniczego;

– Sprawdzi, czy nie ma wycieków czynnika chłodniczego za pomocą wykrywacza wycieków;

– Odprowadzi czynnik chłodniczy, który musi zostać usunięty z systemu, zamiast nielegalnie wypuszczać go do atmosfery;

– Sprawdzi i uszczelni wycieki z kanałów w systemach centralnych;

– Zmierzy przepływ powietrza przez wężownicę parownika;

– Zweryfikuje prawidłową sekwencję sterowania elektrycznego i upewnij się, że system ogrzewania i chłodzenia nie będą działać jednocześnie;

– Sprawdzi zaciski elektryczne, wyczyści i dokręci połączenia, a jeśli to konieczne, nałoży nieprzewodzącą powłokę;

– Naoliwi silniki i sprawdzi naprężenie i zużycie pasków;

– Sprawdzi dokładność termostatu;