Poprawnie zainstalowana, serwisowana i eksploatowana wentylacja nie tylko zapewnia wysoki komfort użytkowania, ale również wpływa na zdrowie domowników i gości, a zarazem funkcjonowanie całego budynku. Natomiast złe i nieodpowiednio użytkowane rozwiązanie może nieść za sobą katastrofalne konsekwencje. Zastanawiasz się, jakie są objawy i skutki złej wentylacji? Czytaj dalej!

Wentylacja – dlaczego jest ważna?

Dobra izolacja budynku sprawia, że naturalna wymiana powietrza jest praktycznie niemożliwa. Budynki nie są w stanie wentylować się same, przez co musimy wprowadzać w nich rozwiązania, które umożliwiają wentylację. Niezbędne jest zatem zamontowanie odpowiednich elementów, które wymuszą wymianę powietrza w budynku. Muszą one zostać odpowiednio dostosowane do systemu wymiany powietrza. Obejmuje to takie elementy, jak różnego rodzaju urządzenia elektryczne np. wentylatory i centrale wentylacyjne oraz układy zwiększające ciąg.

Objawy i skutki złej wentylacji

Zła wentylacja w budynku działa na podobnej zasadzie co noszenie nieprzepuszczalnych ubrań – mianowicie w budynku, tak jak na ciele, dochodzi do skraplania się pary wodnej. Jednym z typowych objawów są zaparowane okna. Natomiast na ścianach zaczynają powstawać pleśnie i grzyby, które nie tylko szpecą wnętrze, ale są również niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Powstawanie pleśni i grzybów ma negatywny wpływ na organizm. Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza może powodować szereg problemów zdrowotnych, takich jak:

  • bóle i zawroty głowy
  • kaszel i drapanie w gardle
  • złe samopoczucie
  • chroniczne zmęczenie
  • uczulenia, alergie
  • astmę
  • zmiany skórne
  • podrażnienie błon śluzowych nosa i gardła

Co więcej, zalegająca we wnętrzu pleśń i grzyby wydają z siebie również nieprzyjemny, charakterystyczny zapach. Obecność wilgoci, pleśni i grzybów może prowadzić również do pęcznienia mebli i innych elementów drewnianych, takich jak panele, parkiet czy boazeria. Ponadto, wnikająca w ściany wilgoć może powodować także poważne uszkodzenia konstrukcji budynku.