Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na montaż urządzeń klimatyzacyjnych. Nie jest to nic dziwnego, gdyż znacznie poprawiają one komfort życia, zwłaszcza w upalne letnie dni, szczególnie jeśli mieszkanie posiada szybko nagrzewającą się od słońca ścianę szczytową lub duże nieosłonięte okno. W przypadku mieszkania dotychczas było to niełatwe zadanie, niemniej jednak od niedawna montaż klimatyzacji w bloku jest możliwy, gdy inwestor spełni określone warunki.

Jeszcze do niedawna klimatyzatory były spotykane wyłącznie w dużych biurach czy marketach, aczkolwiek, odkąd ceny klimatyzacji zaczęły spadać, urządzenia te stały się najpopularniejszym sposobem na obniżenie temperatury w domu czy w mieszkaniu. Przed zakupem i instalacją klimatyzatora należy jednak rozważyć kilka istotnych kwestii.

Klimatyzator do bloku – jaki wybrać?

Wybór klimatyzacji do bloku powinien opierać się na podobnej zasadzie jak wybór klimatyzatora do domu. Najważniejsze parametry, które należy wziąć pod uwagę to moc oraz budżet. Chociaż zainteresowani montażem urządzenia w mieszkaniu mają do wyboru kilka opcji, to najpopularniejszym klimatyzatorem na polskim rynku ciągle pozostaje split oraz multisplit.

Model split składa się z dwóch jednostek – wewnętrznej nazywanej parownikiem lub parowaczem i zewnętrznej, nazywanej skraplaczem, które połączone są ze sobą linią chłodniczą. Dla użytkowników najważniejszymi zaletami tego rozwiązania jest przede wszystkim ich duża wydajność przy jednoczesnych niewielkich rozmiarach oraz cicha praca, która wynika z umiejscowienia najgłośniejszych elementów urządzenia w jednostce zewnętrznej.

Multisplit to bardziej zaawansowana wersja klimatyzatorów, która pozwala na podłączenie do jednego urządzenia zewnętrznego kilku jednostek wewnętrznych. Dzięki temu istnieje możliwość zastosowania jednego systemu do kilku pomieszczeń.

Istnieją także modele przenośne, czyli tzw. klimatyzatory jednoczęściowe. Klimatyzacja przenośna nadaje się do bloku, ponieważ zarówno skraplacz, jak i parowacz, czyli obie jednostki, umieszczone zostały w jednej obudowie. Największą zaletą tego rodzaju urządzeń jest brak potrzeby specjalistycznego montażu. Przenoszenie samych urządzeń także nie sprawia problemów, dzięki czemu z powodzeniem mogą być zastosowane w różnych pomieszczeniach w zależności od potrzeb.

Montaż klimatyzacji w bloku – co trzeba wiedzieć?

W przypadku klimatyzatora typu split oraz multisplit konieczny jest montaż urządzeń zarówno wewnątrz mieszkania, jak i na zewnątrz. Jednostka wewnętrzna montowana jest wewnątrz mieszkania i jej instalacja nie powinna sprawiać większych problemów. Natomiast montaż jednostki zewnętrznej powinien być poprzedzony pewnymi procedurami. W przypadku bloku balkon, dach czy elewacja stanowią część wspólną, zatem jakakolwiek ingerencja w te elementy mieszkania powinna odbyć się dopiero po uzyskaniu zgody odpowiednich organów. Zazwyczaj decyzja w sprawie klimatyzacji leży po stronie zarządcy budynku.

Ponadto sam montaż klimatyzacji w bloku może być dość kłopotliwy, gdyż o ile posiadanie i użytkowanie klimatyzatora nie jest zabronione, tak zawieszenie go na zewnątrz bywa problematyczne. Z uwagi na to, że jest to część wspólna budynku, a do montażu systemu konieczne jest wywiercenie otworu o średnicy nawet 6 cm, zarządca może potraktować takie działania jako zniszczenie elewacji. Najczęstsze odmowy dotyczą bloków ze starej płyty, które ocieplane były styropianem oraz zabytkowych lub starych kamienic. Przez to wiele osób decydujących się na montaż klimatyzacji w bloku na balkonie, instaluje ją w miejscu, które nie jest dobrze widoczne z zewnątrz. Wtedy urządzenie umieszcza się na posadzce i nie ma konieczności jego zawieszania.

Niestety nie wszystkie mieszkania posiadają balkon. Ponadto nawet montaż klimatyzatora na balkonie wymaga zgody zarządcy lub administratora budynku. W przypadku braku balkonu w mieszkaniu jedynym wyjściem jest zamontowanie zewnętrznej jednostki klimatyzatora bezpośrednio na ścianie. Domownicy mieszkający na wyższych piętrach muszą zazwyczaj skorzystać z wynajęcia podnośnika koszowego. W przypadku odmowy montażu na elewacji istnieje również możliwość instalacji klimatyzacji w bloku na dachu. W ten sposób cała instalacja przeprowadzona jest w przewodzie kominowym.