Zapewnienie optymalnych warunków temperaturowo-wilgotnościowych dla domowników jest niezwykle ważne, szczególnie z uwagi na fakt na wzrastające z roku na rok letnie temperatury w naszym kraju. Sprawdzonym i coraz tańszym sposobem na zapewnienie odpowiednich warunków jest klimatyzacja do domu. Dziś klimatyzatory to nieodłączne elementy wielu mieszkań. Nowoczesne urządzenia pozwalają na komfortowe przetrwanie nawet najgorętszych letnich dni. Ponadto, chociaż ciągle istnieje popularne przekonanie, że ich zadaniem jest wyłącznie chłodzenie pomieszczeń, to klimatyzatory oferują domownikom o wiele więcej praktycznych funkcji, na przykład oczyszczanie powietrza czy dogrzewanie pomieszczeń w okresach przejściowych, szczególnie wiosną i jesienią, co pozwala na zmniejszenie kosztów za ogrzewanie budynku. Zastanawiasz się, jak dobrać klimatyzację do domu? Czytaj dalej i dowiedz się, które urządzenie najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.
Co warto rozważyć przed zakupem klimatyzacji do domu?
Jeszcze przed dokonaniem wyboru klimatyzacji do domu istotne jest uwzględnienie kilku kluczowych aspektów. Przede wszystkim musisz rozważyć różnice w wymaganiach schładzania poszczególnych pomieszczeń. Przykładowo, duży salon może wymagać innej mocy chłodzenia niż chociażby nieduża sypialnia. Poza liczbą i powierzchnią pomieszczeń należy uwzględnić jeszcze kilka innych czynników takich jak liczba, wielkość i szczelność okien, wysokość pomieszczeń czy efektywność izolacji budynku. Równie ważne jest usytuowanie budynku względem stron świata. Kolejnym istotnym aspektem jest budżet dostępny na zakup i instalację urządzenia – różne typy klimatyzatorów mogą mieć zróżnicowane koszty zarówno zakupu, jak i utrzymania.
Rodzaje klimatyzacji
Istnieje kilka rodzajów klimatyzacji, które doskonale nadają się do domu. Do najczęściej wybieranych modeli należą klimatyzatory typu split. Nowoczesne urządzenia oferują dużą efektywność pracy oraz bezproblemową eksploatację, a jednocześnie są one stosunkowo niedrogie. Z powodzeniem stosowane są one zarówno w domach, jak i niewielkich lokalach mieszkalnych. Składają się one z jednostki zewnętrznej, tzw. skraplacza oraz z jednostki wewnętrznej, parownika, które połączone są przewodami chłodniczymi. Umożliwiają one również ogrzewanie pomieszczeń. Wymagają zainstalowania jednostki zewnętrznej na elewacji budynku bądź na balkonie. Na rynku dostępne są również urządzenia typu multi-split, które pozwalają na podłączenie wielu jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej.
Klimatyzatory przenośne pozwalają na ich swobodne przemieszczanie i umiejscowienie w dogodnym miejscu zwłaszcza w przypadku modeli wyposażonych w praktyczne kółka. Również składają się z parownika i skraplacza, ale w tym wypadku znajdują się one w jednej części. Urządzenia przenośne wymagają jednak wyprowadzenia rury, która usuwa ciepłe powietrze na zewnątrz, na przykład przez uchylone okno. Nie są one także bardzo wydajne i lepiej sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach, niemniej jednak ten typ klimatyzacji do domu nie wymaga zgody administratora budynku na instalację.
Klimatyzery to kolejny rodzaj klimatyzacji do domu. Urządzenia tego typu są stosunkowo tanie w eksploatacji i bardzo mobilne. Niemniej jednak nie są one bardzo efektywne i w dużej mierze sprawdzają się jedynie do niewielkich pomieszczeń. Ciepły strumień powietrza zassanego z pomieszczenia przepływa przez tkaninę nasączoną wodą i oddaje ciepło. W rezultacie do pomieszczenia trafia nawilżone i oczyszczone z pyłów powietrze, co skutkuje przyjemnym uczuciem chłodu, ale jednocześnie powoduje wzrost wilgotności powietrza.
Jaką klimatyzację wybrać do domu?
Po wybraniu odpowiedniego rodzaju klimatyzacji do domu należy jeszcze dobrać model dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb. Warto zwrócić uwagę na moc urządzenia, opinie użytkowników oraz recenzje ekspertów. Ponadto należy dowiedzieć się, czy wybrany model klimatyzatora może zostać także profesjonalnie zainstalowany. Profesjonalna instalacji klimatyzacji do domu to klucz do zapewnienia jej efektywnego działania. Wybór doświadczonego specjalisty zwiększa szanse na poprawne ustawienie systemu, co ma istotny wpływ na jego wydajność.