Wentylacja – jak zamontować?

Wszyscy wiemy o korzyściach, jakie wentylacja zapewnia zarówno domom, jak i mieszkającym w nich osobom. Odpowiednia wentylacja eliminuje brzydkie zapachy, zmniejsza prawdopodobieństwo gromadzenia się pleśni i innych nieprzyjemnych mikroorganizmów oraz pozwala utrzymać w domu komfortową temperaturę. Dobra wentylacja zapewnia czyste powietrze do oddychania podczas gotowania w kuchni lub pod prysznicem. Ale jak przejść od zrozumienia problemu do znalezienia rozwiązania?
Porozmawiajmy o tym, jak zainstalować wentylację. Nawet jeśli nie jesteś fachowcem ani kimś, kto planuje ręczną instalację wentylacji w swoim domu – wiedza o tych krokach jest nadal przydatna. W końcu Twój dom to duża inwestycja! W tym artykule przeprowadzimy Cię przez proces przygotowania do instalacji systemu wentylacji, narzędzia potrzebne do zainstalowania otworów wlotowych i wylotowych, przewodnik krok po kroku dotyczący procesu instalacji, a na koniec, jak sprawdzić, czy system działa. Skupimy się na instalacji otworów wlotowych i wylotowych w zrównoważonych systemach wentylacyjnych. Chociaż istnieje wiele rodzajów dostępnych wentylacji, takich jak naturalna, wywiewna, nawiewna, wentylacja mechaniczna i systemy odzysku energii, skupienie się na zrównoważonym system wentylacji pozwoli wyjaśnić uniwersalne aspekty, istotne zarówno dla systemu wentylacji wyciągowej, jak i nawiewnej.

Wentylacja nawiewno-wywiewna

Zrównoważony system wentylacji, zwany również nawiewno-wywiewnym, jest przeznaczony do dostarczania świeżego powietrza do obszarów, w których spędzasz najwięcej czasu, takich jak sypialnie i pomieszczenia mieszkalne) a także odprowadzania wilgoci i zanieczyszczeń z obszarów, w których gromadzi się brudne powietrze. Należą do nich między innymi kuchnia, pralnia i łazienka. Tego typu wentylacja obejmuje tylko jeden wlot świeżego powietrza i jeden wylot powietrza wywiewanego, które są podłączone do wentylatora z odzyskiem ciepła/energii (HRV lub ERV). Świeże powietrze wpada przez otwory wlotowe na ścianie domu – w ten sposób kanał doprowadza powietrze do HRV/ERV, a następnie do sypialni lub innego pomieszczenia w domu. Zanieczyszczone powietrze będzie podawane przez systemy kanałów do HRV/ERV, a następnie usuwane przez wywietrznik dachowy. Ponieważ ta prosta konstrukcja wykorzystuje strategiczne rozmieszczenie otworów nawiewnych i wywiewnych, jest niezwykle powszechna i bardzo ekonomiczna.

O czym pamiętać przy montowaniu wentylacji?

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać przy zakupie systemu wentylacyjnego, jest to, jak często powietrze może wlatywać i wylatywać z pomieszczenia, tzw. „szybkość wymiany powietrza”. Matematyka stojąca za obliczaniem szybkości wymiany powietrza jest dość prosta, szczególnie w przypadku ciągłego, zrównoważonego systemu wentylacji domu. Zasadniczo musisz tylko znać rozmiar przestrzeni, którą próbujesz wentylować, oraz jak mocne są wentylatory w tej przestrzeni. Oto wzór: ACPH = (Q * 60) / objętość
ACPH – liczba wymian powietrza na godzinę.
Q = objętościowe natężenie przepływu wentylatora. Jest mierzone w stopach sześciennych na minutę (cfm), więc wartość jest mnożona przez 60, aby przeliczyć na szybkość wymiany powietrza na godzinę.
Objętość – Aby obliczyć kubaturę pomieszczenia, należy najpierw zmierzyć długość i szerokość ścian, a następnie wysokość sufitu. Na koniec pomnóż te trzy liczby przez siebie i otrzymasz objętość pokoju. Im większa wartość ACPH, tym lepsza wentylacja w pomieszczeniu. Jeśli jego poziom wynosi od 6 do 8, jest to wentylacja ogólnie zalecana do salonów rodzinnych, podczas gdy w kuchni lub łazience może być nieco wyższe – nawet od 7 do 9.

Jak zamontować wentylację?

Wywierć 10-centymetrowy otwór w ścianie bocznej. Uważaj, aby nie przeciąć żadnych belek ani przewodów elektrycznych. Znajdź również miejsce wolne od krzaków lub innych przeszkód, które mogą wpływać na zdolność instalacji do zasysania powietrza. Otwór wlotowy można również umieścić na dachu lub w jego pobliżu, jeśli jest to bardziej odpowiednie miejsce. Następnie włóz metalową tuleję do izolowanego kanału. Najlepiej zacisnąć ją tak, aby pasowała do wnętrza kanału. Podłącz kanał do otworu w ścianie bocznej na jednym końcu i do HRV/ERV na drugim i załóż uszczelkę na wewnętrzny obwód wlotowy. Następnie przymocuj go do budynku, zakrywając wywiercony otwór.
Czas na montaż wentylacji na dachu. Określ, w którym jego miejscu dokładnie chcesz umieścić otwór wentylacyjny. Ważne jest, aby nie wiercić otworów w krokwiach dachowych. Przed wywierceniem otworu w dachu usuń pojedyncze ostrza za pomocą noża i pręta podważającego. Włóż metalową tuleję do izolowanego kanału – po raz kolejny ułatwieniem może być zaciśnięcie metalowej tulei tak, aby pasowała do kanału. Następne kroki wyglądają podobnie – podłącz kanał do otworu w dachu na jednym końcu i do HRV/ERV na drugim i zamontuj uszczelkę na wewnętrznym otworze wlotowym, po czym przymocuj do budynku i zakryj otwór.

Czy moja wentylacja działa?

Więc zmierzyłeś ACPH w swojej przestrzeni – znasz ilość powietrza, jaką Twój dom jest w stanie pomieścić, i znasz wydajność wentylatorów nawiewnych/wywiewnych – ale czy Twój system wentylacyjny faktycznie działa? Najłatwiejszym sposobem pomiaru przepływu powietrza nawiewanego i wywiewanego jest anemometr skrzydełkowy. Te poręczne urządzenia pozwalają na przesuwanie urządzenia nad dowolnym otworem wentylacyjnym, dzięki czemu uzyskuje się szybki i dokładny odczyt przepływu powietrza.

Jeśli jednak zechcesz powierzyć montaż swojej wentylacji fachowcom, skontaktuj się z profesjonalnym serwisem w Twojej okolicy. Dzięki temu uzyskasz dostęp do jednego z tych lub innych urządzeń do pomiaru przepływu powietrza. Będziesz mieć również pewność, że cały proces powstał przeprowadzony fachowo i poprawnie, a nad jakością powietrza w Twoim domu czuwają specjaliści!