Dziś osoby, które robią generalny remont w mieszkaniu, budują dom czy inne pomieszczenie lub lokal, szukają coraz to nowszych, lepszych i efektywniejszych źródeł ciepła. Jednym ze sprawdzonych sposobów na ogrzewanie pomieszczeń jest zastosowanie klimatyzatora. Wiele nowoczesnych urządzeń oprócz możliwości chłodzenia posiada również niezwykle przydatną funkcję grzania. Zastanawiasz się, czy jest to odpowiednie rozwiązanie na cały rok oraz, czy jest to opłacalne? Czytaj dalej – odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące zastosowania klimatyzatorów do ogrzewania.
Ogrzewanie klimatyzatorem – czy jest to możliwe?
Aktualnie na rynku znajduje się szeroki wybór urządzeń. Dużą część z nich zajmują urządzenia typu split. Jest to nic innego jak rewersyjna pompa ciepła (typu powietrze–powietrze) oferująca zarówno chłodzenie, jak i grzanie. Dzięki innowacyjnym technologiom poza funkcjami chłodzącymi w sezonie letnim, urządzenia mogą także zapewnić optymalną temperaturę zimą i jesienią. W rezultacie klimatyzatory wpuszczają ciepłe powietrze do środka pomieszczenia, a wypompowują zimne.
Czy mój klimatyzator może grzać?
Urządzenia oferujące taką funkcję najczęściej posiadają specjalny przycisk, który zamienia funkcję chłodzenia na grzanie. Wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk na pilocie klimatyzatora, by sprzęt, zamiast chłodzenia pomieszczeń zaczął je ocieplać.
Czy opłaca się ogrzewać dom lub mieszkanie klimatyzatorem?
W telegraficznym skrócie – tak, opłaca się ogrzewać klimatyzatorem. Nowoczesne urządzenia to atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych grzejników elektrycznych. W odróżnienia od tradycyjnych farelek cechują się one wspaniałą wydajnością oraz wysoką energooszczędnością. Są w stanie wygenerować nawet trzykrotnie więcej ciepła od grzejników elektrycznych przy tym samym zużyciu energii.
Jaki klimatyzator do ogrzewania wybrać?
Na rynku znajduje się szeroki wybór urządzeń. Szukając modelu dopasowanego do swoich potrzeb i oczekiwań, oprócz designu czy ceny warto sprawdzić również współczynnik COP/SCOP. Jest to wartość informująca nas o ilości wyprodukowanej przez urządzenie energii cieplnej przy poborze jednostki energii elektrycznej (1kWh). Im współczynnik COP/SCOP jest wyższy, tym efektywniejsza praca urządzenia.
Zalety ogrzewania klimatyzatorem
Jeżeli chodzi o zalety proponowanego przez nas rozwiązania, to przede wszystkim klimatyzatory to wysokiej jakości urządzenia, które pozwalają zapewnić wszystkim domownikom i osobom przebywającym w danym pomieszczeniu komfort termiczny. Są to bezkompromisowo najlepsze urządzenia gwarantujące przyjemny chłód w czasie letnich upałów. Coraz częściej wybieramy również modele ścienne dwufunkcyjne, które oprócz chłodzenia, są w stanie także ogrzać wnętrze. Doskonale sprawdzają się w okresie przejściowym. Mogą być także używane jako dodatkowe źródło ciepła poza piecem lub mogą być stosowane np. w przypadku wstrzymania dostawy gazu.
Ponadto, jedną z najważniejszych zalet jest aspekt ekonomiczny – eksploatacja klimatyzatorów w okresach przejściowych jest nawet 5 razy tańsza od stosowania tradycyjnej farelki. Jest to także rozwiązanie przyjazne środowisku naturalnemu – urządzenia nie wydzielają żadnych spalin ani pyłów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Co więcej, są one o wiele bardziej estetyczne i łatwiejsze w obsłudze niż jakiekolwiek inne rozwiązania dostępne na aktualnym rynku.
Ogrzewanie klimatyzatorem – wady
Chociaż najlepiej sprawdzają się latem, kiedy dostarczają do wewnątrz pomieszczeń kojące, zimne powietrze, to z powodzeniem stosowane są także w okresie przejściowym. Niestety zimą, gdy temperatura drastycznie spada, tracą one na wydajności. Nie powinny zatem stanowić jedynego źródła ogrzewania zimą, a jedynie pełnić funkcję dodatkowego urządzenia lub być używane w sezonie przejściowym. Większość klimatyzatorów dostępnych na rynku jest przystosowana do pracy w temperaturze do –15 stopni Celsjusza i w momencie, gdy temperatura spada poniżej, to urządzenie wyłącza się i przestaje działać.