Mroźnie przemysłowe – wybór i instalacja

Jeśli potrzebujesz niezawodnej, żywotnej i energooszczędnej chłodni przemysłowej, to trafiłeś we właściwe miejsce! W tym artykule uzyskasz szczegółowe informacje dotyczące typów, wymiarów i specyfikacji chłodni dostępnych obecnie na rynku. Pomieszczenie, które zostało wyprodukowane i zaprojektowane tak, by utrzymywać niską temperaturę wewnątrz, nazywa się chłodnią. Większość chłodni stworzono tak, aby utrzymywała stałą temperaturę do 4 stopni Celcjusza. Zwykle istnieją dwa typy przemysłowych chłodni – klasyczne oraz modułowe. To, jakiej potrzebujesz, zależy od wymagań Twojej firmy. Dlatego zawsze lepiej jest zasięgnąć profesjonalnej porady, jaki rodzaj chłodni najlepiej spełni Twoje potrzeby biznesowe. Jeśli chodzi o chłodnie, do których można wchodzić, mają one z reguły mniejsze wymiary i są używane głównie w handlu detalicznym do przechowywania towarów, które na bieżąco uzupełnia się na półkach. Ze względu na małe rozmiary tych chłodni izolowane podłogi są wystarczająco mocne, aby umożliwić użycie wózków ręcznych i nie nadają się do dużych urządzeń energetycznych, takich jak wózki widłowe. Tego typu chłodni najlepiej używać w sklepach ogólnospożywczych, supermarketach, hotelach, restauracjach itp. Ponadto masz możliwość wyboru produktu spośród zamrażarek-schładzarek szokowych, które są idealne do natychmiastowego zamrażania i schładzania. Dzięki nim temperatura w chłodni spadnie do -40 stopni Celcjusza w stosunku do temperatury pokojowej w ekspresowym tempie!

Modułowe chłodnie przemysłowe

Jeśli chodzi o modułowe komory chłonicze, na rynku znajdziemy modele w bardzo różnorodnych specyfikacjach. Są dostępne w różnych rozmiarach, wszystkie produkowane w różnych fabrykach na całym świecie. Tego typu chłodnie  wyposażone są w doskonały system chłodniczy, który zapewnia większą pojemność i bezproblemową konserwację. Modułowe komory chłodnicze mają panele izolowane pianką montażową ODP o grubości 90 mm, co zapewnia dużą wydajność. Jednostki te mają zamki krzywkowe, które zapewniają szczelne blokowanie stabilnej konstrukcji, co ostatecznie eliminuje ryzyko gromadzenia się lodu w połączeniach. Zapewnia to jednocześnie swego rodzaju osłonę termiczną, która jest w 100% zgodna z aktualnymi standardami. Najlepsze modele są w 100% uszczelnione silikonem, odporne na wodę i warunki atmosferyczne, co zapobiega przenikaniu wilgodi i bakterii oraz zapewnia sterylny poziom czystości. Modułowe chłodnie są również wyposażone w ruchome ścianki do pomieszczeń dwukomorowych, które zaprojektowano specjalnie do przenoszenia, aby spełnić wymagania przestrzenne, takie jak sezonowe zmiany menu.
Jest kilku producentów, którzy oferują imponującą gamę modułowych komór chłodniczych i przenośnych zamrażarek do chodzenia, z projektami na zamówienie, które pasują nawet do najbardziej unikalnego biznesu. Niektórzy dostawcy posiadają również komory chłodnicze odporne na warunki atmosferyczne, co pozwala zarządzać rosnącym ciśnieniem w przestrzeni kuchennej. Modele te są odporne na wibracje i można kontrolować ich poziom wilgotności. Część producentów zapewnia nawet wykwalifikowanych inżynierów i techników, którzy rozpoczynają od bezpłatnego przeglądu na miejscu i wykonują szczegółowe rysunki, opisy ryzyka i metod używania, instalację i testowanie sprzętu.

Instalacja i konserwacja chłodni

Chłodnie muszą być montowane przez przeszkolonego inżyniera i fachowca, by uniknąć awarii lub błędów. Z tego względu warto postawić na sprawdzony i profesjonalny serwis, niż samemu zabierać się za instalację tego rodzaju sprzetu. Modułowa konstrukcja i proste, ale bezpieczne mocowania oznaczają, że instalacja nie jest już tak trudna jak kiedyś. Dodatkowe agregaty chłodnicze mogą być montowane wewnątrz istniejącego budynku, na zewnątrz lub nawet jako nadbudówka. Wszyscy producenci chłodni odwiedzą zakład, aby ocenić obszar i wymagania firmy przed instalacją i w ten sposób upewnić się, że proces przebiega tak płynnie, jak to możliwe. Badanie terenu i instalacja mogą być wliczone w koszt zakupu, jednak niektórzy producenci pobierają dodatkową opłatę – koniecznie sprawdź dokładnie, co jest wliczone w cenę zakupu.
Komory chłodnicze to drogi sprzęt, dlatego konieczne jest regularne czyszczenie i konserwacja, aby osiągnąć maksymalne wyniki i zaoszczędzić pieniądze na potencjalnych awariach i naprawach.Staraj się, aby wszelkie czynności serwisowe i konserwacyjne były wykonywane przed rozpoczęciem cieplejszej pory roku. Zagwarantuje to, że Twój sprzęt będzie w stanie poradzić sobie ze zwiększonym obciążeniem i przeciwdziałać wyższym temperaturom otoczenia. Czyszczenie należy przeprowadzać bardzo regularnie, najlepiej codziennie rano. Otwory wentylacyjne, które znajdują się blisko podłogi często przyciągają i gromadzą kurz, brud i otaczający bałagan, np. pozostawiają po umieszczeniu na zewnątrz lub włókna dywanu. Jeśli silnik ciężko pracuje lub jest zablokowany, na główne elementy wywiera się niepotrzebny nacisk – silnik nagrzeje się i zużyje znacznie szybciej. Usuń wszelkie zanieczyszczenia z otworu wentylacyjnego i zetrzyj kurz lekko wilgotną szmatką, aby zachować optymalne warunki. Od czasu do czasu warto również skorzystać z usług profesjonalnego serwisu, który dokona przeglądu i zoptymalizuje działanie chłodnicy.

Jak działają chłodnie?

Technologia jest podobna do tej stosowanej w chłodnictwie domowym, jednak jest bardziej złożona ze względu na wielkość i wymagania stawiane jednostkom komercyjnym. Agregaty chłodnicze zwykle działają w zakresie temperatur od 0 do 10 stopni celcjusza, co jest wystarczające dla optymalnego przechowywania w stanie schłodzonym nabiału i wędlin itp. W przypadku świeżych ryb i surowego mięsa wymagane są niższe temperatury, dlatego należy szukać zakresu od -2 do -5 stopni Celcjusza. Dostępne są również zamrażarki, które mają jeszcze niższe temperatury od około -15 do -25 stopni Celcjusza. Zawsze bierz pod uwagę rodzaje żywności, które będziesz musiał przechowywać, aby określić, która opcja najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
Chociaż chłodnie były kiedyś wyłącznie obszernymi instalacjami dla dużych firm, są teraz dostępne w różnych rozmiarach i bardziej przystosowane do mniejszych lokali gastronomicznych, które wymagają dodatkowego miejsca do przechowywania. Jeśli otrzymujesz duże dostawy żywności i masz w lokalu dostępną przestrzeń, będziesz mógł znaleźć chłodnię spełniającą Twoje potrzeby. Rozmiary różnią się od powierzchni małej szafy do dużego pokoju w zależności od wymaganej ilości miejsca do przechowywania i dostępnej przestrzeni do pracy. Każda mroźnia powinna być wyposażona w półki przeznaczone do kontaktu z żywnością, zapewniające wydajne przechowywanie pudeł, bloków i innych dużych łatwo psujących się towarów. Zakup odpowiedniego rozmiaru jest ważny ze względu na wydajność. Wybór mniejszej jednostki spowoduje, że towary będą zapakowane zbyt ciasno, co zmniejszy cyrkulację powietrza i spowoduje powstanie nierównych temperatur. Wybór zbyt dużej jednostki spowoduje wzrost kosztów chłodzenia. Głównym czynnikiem jest osiągnięcie idealnej równowagi między objętością, pojemnością dostępnej przestrzeni.