Wentylacja
Pracując w biurze, na hali produkcyjnej, a nawet i w domu, codziennie każdy jest narażony na wdychanie różnego rodzaju pyłów i bakterii. Jednak wcale nie musi tak być! Wystarczy zadbać o odpowiedni system wymiany powietrza, jakim są rekuperatory. Na czym dokładnie polega ich działanie? Czemu zyskały aż taką popularność?
Rekuperatory – jak działają?
Jest to cyrkulacja powietrza, z reguły pomiędzy pomieszczeniami a przestrzenią na zewnątrz. Prawidłowo działająca wentylacja jest niezbędna w pomieszczeniach, gdzie przebywają zwierzęta czy ludzie. Dopływające z zewnątrz powietrze zapewnia wymianę zużytego i zanieczyszczonego na świeże, które jest niezbędne do oddychania oraz prawidłowej i bezpiecznej pracy urządzeń zużywających powietrze. Jest to szczególnie ważne w sytuacji dodatkowych zanieczyszczeń, takich jak dym papierosowy, opary substancji chemicznych, pyły itp. Można również mówić o wentylacji jako systemie zamkniętym występującym np. w samolotach, gdzie zużyte powietrze jest filtrowane, a następnie mieszane z tlenem, regulowana jest temperatura i wilgotność, a powietrze powraca do kabin.
Jak widać rekuperatory zyskały swoją popularność dzięki oczyszczaniu i ogrzewaniu powietrza. Nie można się temu dziwić! W końcu zwraca się coraz większą uwagę na to, co dokładnie znajduje się w powietrzu wokół nas. Dzięki wentylacji mechanicznej nikt nie będzie musiał o tym myśleć, ponieważ urządzenie to oczyści powietrze z wszelkiego rodzaju bakterii i pyłów, co pozytywnie wpłynie na komfort pracy.
W naszej ofercie znajdują się urządzenia renomowanych firm: rekuperatory, nagrzewnice i wiele innych.
Projekt wentylacji grawitacyjnej (inaczej: naturalnej lub okienno0szczelinowej) znajdziemy w prawie każdym typowym projekcie domu. Tworzą ją murowane, pionowe kanały z wlotami zakończonymi kratkami wentylacyjnymi. Wykonanie systemu wentylacji grawitacyjnej wydaje się być bardzo proste, jednak w rzeczywistości łatwo popełnić elementarne błędy, które dodatkowo utrudniają przepływ powietrza (za krótkie kanały wentylacyjne, brak wentylacji na poddaszu, brak kratki wentylacyjnej w łazience). Wentylację grawitacyjną próbuje się obecnie wspomagać montując chociażby wentylatory wyciągowe zamiast kratek na wlotach do przewodów wentylacyjnych.Rozwiązanie to jednak ma wiele poważnych wad w postaci hałasu i oczywiście ogromnych strat ciepła (wywiewamy ciepłe, ogrzane powietrze zewnętrzne na zewnątrz, a powietrze zimne, zewnętrzne, musimy podgrzać, w czasie mroźnych dni nawet o ponad 35 stopni!).
By zachować w nim odpowiednią jakość powietrza, dom powinien być wentylowany cały czas, także podczas nieobecności domowników. Zapewnia to również utrzymanie poziomu wilgotności na odpowiednim poziomie, co z kolei zabezpiecza dom przed grzybami i pleśnią.
W wentylacji nawiewnej powietrze jest wtłaczane do pomieszczeń za pomocą wentylatorów, a odpływ odbywa się samoczynnie przez nieszczelności. Powietrze wtłaczane przez wentylator wytwarza nadciśnienie, które powoduje jednocześnie napływa powietrza przez otwory na zewnątrz pomieszczenia.
Powietrze usuwane jest z pomieszczenia przez wentylatory wyciągowe, a dopływ powietrza odbywa się samoczynnie przez nieszczelności lub specjalne otwory. Wskutek intensywnego usuwania powietrza doprowadza się do wytworzenia podciśnienia, które powoduje dopływ powietrza z sąsiednich pomieszczeń. Do wentylatorów wywiewnych zalicza się takie urządzenia jak: okap kuchenny, wentylatory wyciągowe w łazienkach.
Jest to najwłaściwszy sposób wentylacji. Daje ona możliwość całkowitego spełnienia wymagań wentylacji, jako racjonalnego przepływu, wytworzenia podciśnienia lub nadciśnienia w pomieszczeniach. Instalacja nawiewno-wywiewna wymaga zastosowania dwóch układów. Przez system nawiewników powietrze dostaje się do pomieszczeń, kanałami wentylacyjnym rozprowadzane jest po całym mieszkaniu a za pomocą wywiewników wydostaje się na zewnątrz. Ruch powietrza wymuszają wentylatory. Nawiewniki w postaci kratek, szczelin, listew montowane są w otworach okiennych lub drzwiowych. Kratki wywiewne znajdują się w łazience, kuchni, WC.