Jeśli posiadasz w swoim domu klimatyzator, to pewnie wiesz, że jest to urządzenie praktycznie bezobsługowe. Musisz jedynie pamiętać o systematycznym czyszczeniu urządzenia. Masz klimatyzator i zastanawiasz się, jak i kiedy należy go czyścić? Czytaj dalej i dowiedz się, dlaczego i kiedy warto skorzystać serwisu klimatyzacji domowej.
Klimatyzacja domowa – dlaczego wymaga czyszczenia?
Podstawową funkcją klimatyzatorów jest chłodzenie powietrza, co z kolei jest równoznaczne z powstawaniem wilgoci. Niestety nadmiar wilgoci jest niekorzystny nie tylko dla budynków, ale również dla domowników. Prowadzi on do rozwoju mikroorganizmów. Chociaż urządzenia posiadają filtry, to właśnie w nich z czasem osadzają się kurz, zarodniki grzybów oraz bakterie, które należy systematycznie usuwać. Brak czyszczenia klimatyzatora może oznaczać oddychanie złej jakości powietrzem, co może powodować różnego rodzaju choroby groźne dla ludzi i zwierząt. Osad prowadzi również do spadku wydajności urządzeń, co może sprawiać, że urządzenia pracują głośniej, czasami wydzielając przy tym nieprzyjemny zapach, który jest zasługą powstałych w urządzeniu pleśni lub wirusów. Taki osad przekłada się również na zwiększone koszty eksploatacyjne, gdyż urządzenie zaczyna pobierać więcej energii elektrycznej. Dlatego bardzo ważne jest serwisowanie klimatyzacji domowej.
Serwis klimatyzacji domowej – jak często?
By cieszyć się sprawnie funkcjonującym urządzeniem, a domownicy wdychali wysokiej jakości powietrze, zaleca się, by przeprowadzać serwis klimatyzacji domowej dwa razy w roku. W związku z początkiem i końcem sezonu grzewczego najczęściej tego rodzaju prace przeprowadzane są na przełomie września i października oraz marca i kwietnia.
Co obejmuje serwis czyszczenia klimatyzacji?
Kompleksowy i poprawnie przeprowadzony serwis klimatyzacji domowej to kilkuetapowy proces. Podczas przeprowadzanych prac wykwalifikowany serwisant czyści:
– obudowę klimatyzatora (jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną)
– lamele wylotu powietrza
– wnętrze klimatyzatora
Profesjonalny serwis klimatyzacji domowej obejmuje czyszczenie i wymianę filtrów oraz skraplaczy, odgrzybianie, a także dezynfekcję wnętrza urządzenia. W razie wykrycia ewentualnych nieprawidłowości zostają one wyeliminowane, usterki naprawione, a zużyte/niedziałające komponenty wymienione. Podczas przeprowadzanych działań sprawdzany jest stan filtrów, parownika i sterowników. Dodatkowo, serwisant sprawdza stan połączeń układów, a także przewodów i całej instalacji. Każda z tych czynności musi być wykonana przez wykwalifikowanego serwisanta. Podczas serwisu klimatyzacji domowej sprawdzana jest również szczelność układu chłodniczego. W razie potrzeby klimatyzator napełnia się również czynnikiem chłodzącym. Przykładowo, zanieczyszczenia osadzone na parowniku (wewnętrzna część urządzenia) sprawiają, że wymiana ciepła jest ograniczona, a ciśnienie w układzie rośnie, co przekłada się na zmniejszenie wydajności chłodzenia, wzrost poboru prądu, a nawet awaryjność klimatyzatora.
Czyszczenie filtrów klimatyzatora w domu – jak często i w jaki sposób należy to wykonywać?
Dużym atutem klimatyzacji domowej są zawarte w niej filtry wielorazowego użytku. Oznacza to, że nie muszą być one każdorazowo wymieniane. Wystarczy pamiętać o ich regularnym czyszczeniu. Filtry klimatyzatora należy czyścić średnio co trzy miesiące. Niemniej jednak częstotliwość czyszczenia zależy od kilku czynników, takich jak ilość kurzu i pyłków znajdujących się w pomieszczeniu albo stopień zużycia filtra. Jeśli chodzi o samą procedurę czyszczenia filtrów, to jest ona stosunkowo prosta. Do czyszczenia wystarczy jedynie ciepła woda lub odkurzacz. Należy otworzyć panel czołowy klimatyzatora, pod którym znajduje się filtr. Należy go wyjąć i wyczyścić. Z kolei czyszczenie wewnętrznej części klimatyzacji domowej oraz podzespołów należy powierzyć już serwisantom. Specjaliści posiadają niezbędną wiedzę oraz odpowiednie kwalifikacje, by przeprowadzać profesjonalny i kompleksowy serwis klimatyzatorów. Oddelegowanie tego zadania fachowcom jest szczególnie ważne w przypadku urządzeń typu split, które wymagają czyszczenia i sprawdzenia nie tylko jednostki wewnętrznej, ale również zewnętrznej urządzenia.